Recenzje książek.

17. „Endgame. Wezwanie” — James Frey

Edytuj post
Tytuł: „Endgame. Wezwanie”
Tytuł oryginalny: „Endgame. The calling”
Autorzy: James Frey (oraz Nils Johnson-Shelton)
Seria: „Endgame”; tom: 1
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 512
Moja ocena: 8,5/10
+3,7cm


Przybyli przed dwunastoma tysiącami lat. Zeszli z gwiazd pośród dymu i ognia, stworzyli ludzkość i pokazali nam, jak żyć. Pragnęli złota i zbudowali pierwsze cywilizacje, aby im go dostarczyły. A kiedy dostali już to, czego chcieli, opuścili nas. Odchodząc, obiecali, że któregoś dnia powrócą, a gdy tak się stanie, rozpocznie się gra. Gra, która zadecyduje o naszej przyszłości.

Oto Endgame.

Przez dziesięć tysięcy lat żyli w ukryciu. Dwanaście starożytnych ludów. Każdy z nich musiał wybrać swojego Gracza. Szkolona ich z pokolenia na pokolenie, pokazano, jak posługiwać się bronią, językami, historią, taktyką, kamuflażem. Jak zabijać. Razem Gracze reprezentują sobą wszystko: siłę, dobroć, okrucieństwo, lojalność, mądrość, głupotę, brzydotę, pożądanie, niegodziwość, kapryśność, piękno, wyrachowanie, lenistwo, entuzjazm, słabość. Są dobrzy i źli. Jak ty. Jak my wszyscy.
(opis ze skrzydełka książki)

O „Endgame. Wezwanie” zrobiło się głośno z powodu swojego rozmachu. Oprócz książek ma powstać film, aplikacja, nie możemy też oczywiście zapomnieć o wielkim konkursie, w którym nagrodą są 3 000 000 dolarów w złocie. Pojawiło się jednak wiele opinii, że ten cały projekt jest mocno przereklamowany. A ja? Ja po lekturze mam zupełnie inne zdanie.

Przede wszystkim nie traktowałabym tego jako stricte powieści, a jeśli już, to specyficzną. Nie tylko z powodu zapisu liczb cyframi, braku wcięć akapitowych, niewyjustowania tekstu i przypisów z linkami prowadzącymi do dziwnych stron i filmików. Te krótkie, urywane zdania, ciągłe przeskakiwanie z perspektywy jednej postaci do drugiej, mnogość liczb. Wszystko jest dopasowane do jednej idei projektu i tak jak mamy filmy akcji, to jest powieść akcji.

Fabuła jest niezwykle wciągająca. Nie możemy narzekać na nudę, bo właściwie ciągle coś się dzieje. Zresztą jak już wspomniałam przy okazji LBA, lubię motywy rywalizacji i zagadek, a na nich właśnie opiera się „Endgame”. Poza tym postacie były różnorodne i choć nie skupialiśmy się na każdej z nich, było widać ich indywidualność. Pod tym względem moim faworytem był chyba Mrug An DYGOT. Po pewnym czasie zaczęło mnie tylko irytować przedstawianie odległości, czasu i wymiarów z dokładnością do pięciu miejsc po przecinku, ale nie wiem, może to ma jakiś ukryty cel. No i te dzieciaki-młodzież, maszyny do zabijania. Możesz urwać im głowę, a one i tak nawet nie jękną i po chwili pozbierają się do kupy, żeby ci skopać bebechy.

Przede wszystkim uważam, że fantastyczny jest pomysł. Ukrycie w książkach łamigłówek brzmi dla mnie jak marzenie, chociaż na razie odpuszczę sobie ich szukanie i rozwiązywanie, bo jestem po prostu za leniwa (meh). Nie nazwałabym tego od razu przyszłością rozrywki, niemniej jednak uważam to za bardzo interesującą inicjatywę.

Nie wiem, co sądzicie lub będziecie sądzić o „Endgame”, ale mnie ono naprawdę urzekło. Zagadki, wiele powiązań ze starożytnością, atmosfera czyhającego zewsząd niebezpieczeństwa wprowadziły mnie w niepokojący świat, w którym aby przeżyć, trzeba Grać. Fakt, nie uświadczycie może plastycznych opisów przyrody, ale wydaje mi się, że rozrywka gwarantowana.

1. Wezwanie | 2. Klucz niebios | 3. Reguły gry

Wyzwania:
– Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
– Czytam fantastykę
– Klucznik
– Czytam opasłe tomiska

14 komentarzy

 1. Kiedyś zastanawiałam się nad tą pozycją, ale ostatecznie stwierdziłam, że dam sobie spokój (przynajmniej na razie ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony czuję się zachęcona, z drugiej jednak strony coś mnie odrzuca od tej książki. Dziwne. O_O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam czasem takie uczucie. Nigdy wtedy nie wiem, czy sięgnąć po książkę, czy nie, ale jeśli lubisz akcję i zagadki, to „Endgame” powinno ci się spodobać. :)

   Usuń
 3. Mam wielką ochotę przeczytać tą książkę. Jak tylko kiedyś wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam :))
  Życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych i zapraszam do siebie :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Już miałam ją nawet zamawiać. Ale w końcu chyba stanęło na czymś innym. A 'Endgame' dalej nęci, intryguje.. Muszę sobie kiedyś sprawić! :)

  Obserwuję :)

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, mam nadzieję, że spodoba ci się tak samo jak mi. :)

   Usuń
 5. Twój blog został przeze mnie nominowany do Liebster Blog Award, zapraszam :)

  http://somedayiwillbewayland.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam Cię do Titles TAG. :)
  http://bo-kocham-czytac.blogspot.com/2015/04/titles-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie się za tę książkę zabiorę. Zapowiada się intrygująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. mi tam książka przypadła do gustu, choć brutalności w niej nie brak. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiedz mi, czy ty mówisz o Jamesie Frey'u, który napisał Milion małych kawałków? Jeśli tak, odsyłam cię również do tej lektury, recenzję możesz w razie czego znaleźć u mnie. A ja już patrzę, czy w mojej bibliotece znajdę Endgame ^^

  OdpowiedzUsuń

Będę bardzo wdzięczna, jeśli podzielisz się swoją opinią na temat posta. :)

© Agata | WioskaSzablonów.